Recenzja modemu 3G/HSPA+ Huawei B683

Obecnie wielu ludziom ciężko wyobrazić sobie dzień bez dostępu do Internetu. Chcą mieć dostęp do sieci zawsze i wszędzie, niezależnie od miejsca w którym przybywają. Rozwój techniczny wychodzi ku nam z pomocną dłonią – mobilny dostęp do Internetu jest możliwy dzięki takim technologiom jak 3G oraz prężnie rozwijające się LTE oraz HSPA+. Aby skorzystać z dobrodziejstw tych zastosowań, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, może to być smartfon lub w przypadku laptopów – modem. Jednym z nich jest Huawei B683, którego też recenzję znajdziecie w rozwinięciu artykułu.

Technikalia

 • Maks. prędkość transferu: 28 Mbps (DL) / 5.76 Mbps (UL)
 • Kompatybilność wsteczna: HSUPA/HSDPA/WCDMA/GSM/GPRS/EDGE
 • Częstotliwości pracy:
 • Dual-band HSPA+: 900/2100 Mhz
 • Quad-band EDGE/GPRS: 850/900/1800/1900 Mhz
 • WLAN: 802.11b/g/n (maks. 300 Mbps) z funkcją WPS
 • 4x LAN 10/100 Ethernet (RJ45)
 • 1x port USB
 • Złącze anteny zewnętrznej: SMA-C-J1.5
 • Wbudowany slot na kartę USIM

Opakowanie i zawartość

Pudełko ma kształt niewielkiego prostokąta, jest stonowane i prezentuje się skromnie, lecz elegancko. Cieszy fakt, iż Huawei nie podległ tendencji do umieszczania na opakowaniu krzykliwych informacji na temat specyfikacji technicznej urządzenia. Front pudełka przedstawia młodą osobę, która jednocześnie korzysta z laptopa i rozmawia przez telefon. Mistrzem drugiego planu jest hmm… mewa? 😉

W prawym górnym rogu umieszczono małe logo Huawei, zaś u dołu widzimy nazwę modelu oraz sam modem. Logo pojawia się również po obu stronach pudełka.

Na górze widoczna jest nalepka informacyjna z numerem seryjnym urządzenia, a także innymi informacjami. Z tyłu producent umieścił specyfikację techniczną modemu.

 

W środku znajdziemy:

 • modem Huawei B683
 • zasilacz z wtyczką USB typu B
 • instrukcję obsługi

 

Funkcje i wyposażenie

Czarna obudowa wraz z podświetlanymi na biało diodami LED oraz srebrna obwódka po bokach sprawia, że urządzenie prezentuje się elegancko. Niestety, producent pokusił się o zastosowanie wykończenia piano black, przez co każdy dotyk palców jest na nim widoczny. Nie wspomnę o tendencji do bardzo szybkiego łapania kurzu.

 

Na środku frontowej części urządzenia znajduje się duży przycisk z wizerunkiem kuli ziemskiej, służy on do podłączania urządzeń przy pomocy WPS. Dookoła niego, w kształcie półokręgu umieszczono diody  informujące o stanie połączenia, stanie sieci WiFi, rodzaju połączenia (2G/3G/HSPA+), sile sygnału oraz ilości aktualnie podłączonych do niego urządzeń w sieci WLAN.  Zmieniają one kolor w zależności od stanu w jakim dana funkcja modemu się znajduje. Z przodu srebrnej, plastikowej obwódki zamieszczono dwa przyciski. Pierwszy z nich służy do wyłączenia sieci bezprzewodowej, a drugim wyłączymy urządzenie. Z tyłu znajdziemy bardzo bogaty wybór złącz: • złącze antenowe RP-SMA • gniazdo RJ-11 • gniazdo zasilania • port USB • 4x port LAN RJ-45

Zaliczam to na ogromny plus. Nigdy wcześniej nie widziałem tak dobrze wyposażonego sprzętu. Dzięki portowi RJ-11 można podpiąć telefon VoIP, a do USB pendrive, z którego będziemy udostępniać pliki w naszej sieci lub drukarkę. Cieszy też obecność złącza antenowego RP-SMA w „czystej” postaci, co obecnie, niestety jest coraz rzadszym widokiem.

Na spodzie znajdziemy naklejkę informacyjną o modelu, numerze seryjnym itp. oraz SSID i hasło do standardowo skonfigurowanej sieci WiFi. Obecne są tu również otwory montażowe, umożliwiające umieszczenie urządzenia na lub pod jakąś powierzchnią (biurko, ściana, itp.). Nie mogło oczywiście zabraknąć slotu na kartę SIM.

Obsługa

Konfiguracja urządzenia jest banalnie prosta. Po włożeniu karty SIM od Aero 2 i zalogowaniu się do panelu administracyjnego modemu, (który sam w sobie jest wygodny i intuicyjny w obsłudze), wystarczyło tylko zmienić nazwę APN w profilu ustawień, aby uzyskać dostęp do Internetu. Tak wygląda główne okno panelu administracyjnego po zalogowaniu:

Modem oferuje wysoką konfigurowalność nawet pomniejszych funkcji. Możemy zmienić preferowany tryb sieci, zmienić wyszukiwania sieci na manualny itp.

                

 Tradycyjnie nic nie stoi na przeszkodzie w zmianie nazwy naszej sieci, ustalenia hasła, metody szyfrowania, algorytmu,  kanału rozgłaszania oraz standardu sieci WiFi.

Modem obsługuje technologię WPS, dzięki czemu istnieje możliwość podłączenia się do sieci jednym kliknięciem. Co ciekawe, można ustalić dla tej usługi hasło!

Nie mogło również zabraknąć filtrowania adresów MAC, zaskoczył mnie fakt, iż urządzenie oferuje również filtrowanie urządzeń podłączonych do portów LAN.

                 

Możemy również blokować dostęp do stron za pomocą funkcji URL Filter:

Huawei B683 ma wbudowaną bramkę SMS, co dla użytkowników mobilnego Internetu od operatorów sieci komórkowych może być sporą zaletą.

Zaawansowani użytkownicy będą wniebowzięci, gdyż oprócz standardowych opcji znajdziemy tu masę innych, sporą część ich nazw zobaczyłem pierwszy raz w życiu. Dla mniej obeznanych użytkowników w tym wypadku wadą będzie brak polskojęzycznej instrukcji obsługi oraz panelu administracyjnego.

Aero 2

Modem był testowany na cieszącym się dużym zainteresowaniem w Polsce bezpłatnym dostępem do mobilnego Internetu, oferowanym przez spółkę o nazwie Aero 2. Jak sprawuje się w praktyce? Bardzo dobrze. Strony ładują się w przyzwoitym tempie, większa zadyszka pojawia się, gdy napotka więcej obrazków do wczytania. Filmów na YouTube bez uniknięcia buforowania niestety nie pooglądamy. Da się to przełknąć, biorąc pod uwagę, iż mamy w kieszeni darmowy dostęp do sieci dostępnej niemal z każdego miejsca w kraju. Dodatkowym atutem jest stała, maksymalna przepustowość sieci. Poniżej zamieszczam wynik z speedtest.net. Jak widać, można trochę ponarzekać na dość wysoki ping.  

Podsumowanie

Modem Huawei B683 to kawał świetnego sprzętu. Jego niepodważalnym atutem niewątpliwie jest ogromna funkcjonalność. Urozmaicony komplet złącz sprawia, iż jest to urządzenie oferujące szeroki wachlarz zastosowań – nada się do domu, przenośnego biura itp. Zarówno potrzeby zwykłych konsumentów jak i tych bardziej wymagających z całą pewnością zostaną zaspokojone. Jedyną przeszkodą jest cena…

Cena: około 830 zł

 

Zalety

 • solidne i eleganckie wykonanie
 • bogate wyposażenie
 • sprzętowy wyłącznik zasilania oraz sieci bezprzewodowej
 • prostota obsługi
 • ogromna funkcjonalność

Wady

 • wysoka cena
 • wykończenie piano black

Ocena: 4,85/5


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.