Na temat SteamBoxa słów kilka…

Jakiś czas temu na targach CES 2013 zostało zapowiedziane urządzenie SteamBox, które powstaje we współpracy dwóch firm – Valve i Xi3. Według przedstawicieli Valve ich nowy produkt – w gruncie rzeczy będący mikrokomputerem – stanie do walki z takimi rywalami jak XBOX 360 i Playstation 3. W tym krótkim artykule postaram się powiedzieć parę słów na temat tego, jak projekt kreuje się w moich oczach.

Według pierwotnych założeń Xi3: Piston ma działać w oparciu o specjalny interfejs, mający ułatwić korzystanie z platformy Steam. Nie wykluczone, że system będzie pracował w oparciu o system z rodziny Linux, bądź Windows. Urządzenie umożliwi zarówno zwykłą eksploatację, oraz pozwoli na przełączenie w tryb gamingowy opatrzony dodatkowym interfejsem.

Szef marketingu Xi3 – David Politis – stwierdził, że poziom wydajności Pistona jest zbliżony do X7A, który wyceniony jest na 999$ co na wstępie deklasuje możliwość konkurowania z pozostałymi konsolami. Według Polskich realiów cena może plasować się na poziomie 3,5 tysiąca złotych, co w zestawieniu z XBOX’em 360 i Playstation 3, który wartość niejednokrotnie nie przekracza tysiąca złotych – może stanowić zauważalny kontrast.

Prototyp Piston kryjący się pod nazwą kodową SteamBox został wykonany w kształcie wielokąta z przyjemnie zaokrąglonymi rogami. Widoczne jest przywiązanie wagi do aspektów trwałości obudowy, oraz walorów wizualnych, bowiem jest ona w całości wykonana z aluminium.

Na panelu I/O prototypu urządzenia znalazł się port Ethernet, wejście i wyjście Audio, SPDIF, po cztery porty USB 3.0 i USB 2.0 (z czego jeden USB 2.0 został zagospodarowany do podpięcia klawiatury), 4 porty eSATAp, jeden port HDMI, dwa Mini DisplayPort, oraz gniazdo zasilające. Wewnątrz urządzenia znajdziemy procesor APU R464 od AMD, który będzie współpracował z układem graficznym Radeon HD 7660G (jest to specyfikacja najtańszego urządzenia). Oczywiście – wydajność urządzenia to zdecydowanie wyższy segment, aniżeli aktualne k0nsole, nie mniej jednak cena nie jest w stu procentach adekwatna do wydajności. Wyposażenie jest dość bogate, a wydajność również stoi na przyzwoitym poziomie – w dodatku producent postanowił zaimplementować dysk SSD. Ale czy to wystarczy, aby konkurować z Sony, Microsoft, oraz producentami komputerów PC ?

 

Źródło: nextpowerup; polygon

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.