Monitor iiyama ProLite XB2374HDS

Monitor firmy iiyama został stworzony z myślą o wymagających użytkownikach. Cechuje go bardzo dobre oddanie barw między innymi dzięki zastosowaniu matrycy IPS oraz podświetleniu LED. Niski czas reakcji oraz wysoki kontrast bardzo pozytywnie wpływają na doznania związane z tym monitorem. Świetnie nadaje się zarówno do przeglądania stron internetowych, grania w gry, czy oglądania filmów.

 

Dane techniczne oraz zastosowane technologie

Wspomniany monitor wykorzystuje matryce IPS (In-Plane Switching), jest to rozwiązanie dosyć drogie i używane w głównej mierze do specjalistycznych rozwiązań. Matryca IPS odwzorowuje kolory bardzo żywo i dokładnie, umożliwia równomierne podświetlenie na całej szerokości ekranu oraz stałość kolorów. Cechują ją także bardzo szerokie kąty widzenia
Podświetlenie edge LED daje temu monitorowi bardzo dużo przewagę nad zwykłym podświetleniem CCFL, gdyż lampy CCFL nie dają idealnie białego światła, co wpływa znacząco na jakość wyświetlanych kolorów.
Monitor posiada regulacje wysokości oraz funkcje Pivot, dzięki czemu możemy ustawić go w pozycji pionowej.

Opakowanie oraz akcesoria

Zestaw dostałem zapakowane w kartonowym pudle, monitor był włożony w specjalny zabezpieczający pokrowiec, który był zapakowany w styropian. Całość wydawała się być zapakowana dosyć solidnie.

Wraz z monitorem otrzymujemy zestaw okablowania (kabel DVI, D-Sub, audio i kabel zasilający), podstawkę od monitora oraz śrubkę.

Design i budowa monitora

Monitor został zaprojektowany dość minimalistycznie w stonowanej kolorystyce. 

Przednia część obudowy jest matowa (dla mnie jest to duży plus, gdyż światło nie odbija się od przednich ramek). Są też one stosunkowo wąskie, dlatego można użyć tego modelu do konfiguracji wielomonitorowej.

 Tylna część monitora też jest matowa, jednak ruchoma część pałąka jest błyszcząca. Zawleczka na matowej części pałąka zapobiega rozsuwaniu się go podczas transportu czy podnoszenia za ekran. Można także zauważyć Kensington Lock w lewym dolnym rogu monitor. Po wysunięciu zawleczki całość możemy podnieść w górę o ok. 10 cm. Stopka monitora jest bardzo solidnie wykonana, monitor nie chwieje się. Jest ona tak skonstruowana, że można monitor obracać w każdą stronę o 170 stopni.

Monitor posiada funkcje pivot, która pozwala na zmianę położenia matrycy o 90 stopni tak aby można było ją ustawić w pionie tzw. trybie portretowym.


Porty wejścia i przyciski

  Monitor posiada cztery porty wejścia (od dołu): HDMI, DVI, D-Sub i Audio. Niżej znajduje się także wejście na kabel zasilający.

Przycisku usytuowane są w dolnej, środkowej części monitora, nie są one duże jednak łatwo je znaleźć i wyczuć. Od dołu: przycisk zasilania, menu, regulacja głośności, tryb eco, wybór portu z którego ma być wyświetlany obraz. Między trzecim a czwartym przyciskiem jest dioda, w czasie pracy świeci się na niebieski, w czasie spoczynku na pomarańczowo.

Menu

 Pierwsza zakładka pozwala na dostosowywanie podstawowych ustawień takich jak jasność, kontrast etc.

 Druga zakładka pozwala na bardziej zaawansowane ustawienia obrazu

 Trzecia zakładka to zaawansowane ustawienia kolorów

 Czwarta zakładka to ustawienia wyświetlania menu

 Piąta zakładka to ustawienia dodatkowe oraz informacje o obrazie

Kolory i równomierność podświetlenia

Jak już wcześniej wspomniałem monitor został wyposażony w matryce IPS, która gwarantuje świetnie kąty widzenia, kolory i ich stałość.  Monitor jest podświetlany diodami LED umieszczonymi przy krawędziach.

 Zdjęcia niestety nie oddają w 100% wszystkich szczegółów, jednak mamy pewną namiastkę tego, jak dobrze matryca IPS sprawuje się w akcji.

Niżej przedstawiam zdjęcia z programu sprawdzającego jakość matryc.

Jak widać na zdjęciach jakość wyświetlanych kolorów, ich stałość oraz równomierność są naprawdę bardzo dobre. Jedynym mankamentem tego monitora jaki udało mi się wychwycić jest podświetlenie. W czasie wyświetlania ciemnych scen, czarnego obrazu itd. można zauważyć w lewym dolnym i prawym górnym rogu znaczące rozjaśnienie powodowane przez podświetlające matryce diody LED. Przy zwykłym użytkowaniu jest to praktycznie niewidoczne, jednak dla osób wrażliwych może to być trochę denerwujące. Da się jeszcze zauważyć zmiany koloru czarnego na fioletowy przy obserwowaniu obrazu pod dużymi kątami, jest to jednak spowodowane technologią w jakiej został ten monitor wyprodukowany, w codziennym użytkowaniu nie sprawia to ogromnego dyskomfortu.
Co do samego czasu reakcji matrycy, mógłby być on lepszy, w matrycach TN standardem staje się czas 2 czy 1 ms, w tym monitorze mamy 5ms. W czasie szybszych scen można odczuć lekkie smużenie, jednak jest ono na tyle małe, że w niczym nie przeszkadza. Jakość wyświetlanego obrazu rekompensuje nam te braki.

Podsumowanie

Po kilku dniach użytkowania monitora, mogę z ręką na sercu powiedzieć, że jest to naprawdę kawał dobrego sprzętu. Sprawił się on idealnie w codziennym przeglądaniu internetu, oglądaniu filmów w wysokiej rozdzielczości i grach. Czas reakcji mógłby być krótszy, jednak nie przeszkadzało to w ogóle w oglądaniu szybkich scen akcji, czy graniu w wymagające gry FPS. Krawędziowe podświetlenie stawało się trochę irytujące, gdyż można było je bardzo dobrze zobaczyć przy ciemnych scenach, jednak przy jasnych kolorach jest ono w ogóle niewidoczne. Jak za tą cenę zyskujemy naprawdę przyzwoity monitor, nadający się praktycznie do wszystkiego, może dzięki niemu matryce IPS będą coraz bardziej popularne.

 Cena: około 800 zł

Zalety:

 • bardzo dobre i solidne wykonanie monitora
 • duże kąty widzenia
 • bardzo dobre wyświetlanie kolorów i ich równomierność
 • matowy ekran
 • duża powierzchnia robocza ekranu
 • funkcja oszczędzania energii
 • bardzo dobra relacja ceny do jakości wyświetlacza
 • funkcja pivot
 • możliwość dostosowania odchylenia monitora oraz jego wysokości

Wady:

 • widoczne podświetlenie krawędziowe
 • zmiany w kolorze czarnym podczas patrzenia pod wysokimi kątami

Ocena: 4,5/5

Monitor do testów dostarczyła:

 

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.